Виховна година "Енергозбереження"

Тема. Енергозбереження

Мета.   Сприяти виховання екологічної свідомості у дітей; звернути  увагу до проблем   використання енергії, економії та енергоресурсів, охорони  навколишнього  середовища; створення мотивації для заощадження ресурсів та енергії, розвивати  творче мислення, уяви, уваги, практичні навички у користуванні  електроприладами. Сприяти формуванню активної громадської позиції у   збереженні енергоресурсів України.
 Обладнання.
                          
                                               Хід заняття
I  Організаційний момент.
II Мотивація навчальної діяльності:
Створення проблемної ситуації. Бесіда з учнями
Учитель «Уявіть, що ви опинились на острові: Вдень було весело , цікаво, тепло. Але ось зайняло сонечко, стало темно.
- Як ви би повели себе вдома, чого бракує на острові? (світла, телевізора,      комп`ютера, холодильника).
- Як одним словом можна назвати всі ці предмети? (Електроприлади).
- Завдяки чому ці предмети можуть працювати?
                    - Загадка. Він всім несе тепло і світло!
                                     Щедріш його нема у світі:
                                     В будівлі, села і міста
                                      Приходить він по проводах.
                                                             (Електрострум)

- Як же стати господарем будинку? Навчитись бережливому використанню енергії нам допоможуть казкові герої. А які саме ви дізнаєтесь із казки.
Автор.(Зубр.) Жили собі Заєць та Лисиця. У зайця була хата з глини, а у Лисиці                           льодяна. Прийшла весна і хатинка Лисиці розтанула
Лисиця.(Таня)
- Пусти мене до себе жити, Зайчику! Я тобі в пригоді стану.
Автор. Живуть вони разом, але ніяк Зайчик не догодить Лисиці. Їй то не так і те не сяк.
Лисичка.
- Холодно мені, мусиш замінити вікна, на сучасний пластиковий пакет та добрі двері.
Зайчик.(Юра)
- Заміню, Лисичко, коли так кажеш.
Автор. Тільки Зайчик впорався, як Лисичка знов йому:
Лисичка.
- Хочу переставити меблі від вікна та замінити в кімнаті шпалери на нові світлих тонів.
Автор. Зранку до вечора працював Зайчик – втомився, а Лисичка знову не задоволена.
Лисичка.
- Підрахувала я витрати за спожиту електроенергію та взяв мене жах. Швидко заміни лампи, Зайчику, на енергозберігаючі.
Зайчик.
-Я із задоволенням приймусь до робити, бо бачу, що ти справді хочеш мені допомогти.
Автор. Стало в хатинці тепло й затишно. Живуть зайчик з Лисичкою разом та не нарадуються.
Вчитель
- Що вирішила зробити Лисичка і для чого?
                                                    Відповіді дітей:
- Поставити нові вікна та двері, щоб зберігати тепло в хатинці.
- Переклеїти шпалери підбираючи світлі кольори, щоб була світла кімната
- Переставити меблі від вікна, щоб  сонячне світло без перешкод надходило до кімнати та меблі не закривали батарею, яка опалює кімнату.
- Замінити електричні лампи на енергозберігаючі, щоб економно використовувати електроенергію і економити кошти.
Вчитель. – А щоб зайчику та Лисичці ще краще жилося, давайте складемо для них  поради на кожен день ( колективно)
1.Завжди вимикати світло, виходити з кімнати.
2.Без потреби не вмикати електроприлади.
3.НЕе залишати електроприлади без нагляду.
4.Вдень не вмикати світло.
5.Домашнє завдання робити при денному світлі.
6.У класі своєчасно вимикати світло.
7.Довгий перегляд телевізора та гри на компютері  шкодить здоровю.
8.Своєчасно розморожувати холодильник, щоб менше споживав електроенергії.
Вчитель. Справді, дотримуючись цих правил Лисичка та зайчик збережуть електроенергію, здоровя та свої кошти.
Вчитель. Ось таким чином, зявились у звірів зайві гроші. То вирішили вони запросити до себе гостей.
                                                  Гра «Вибери потрібне» (робота в парах.
                                               У кожної пари набір карток зі словами)
 –До лисички і Зайчика скоро завітають гості. Для цього необхідно попрати і попрасувати білизну. Що використовує Лисичка? (пральна машина, праска, миска, мило)
-В хатинці треба прибрати. За допомогою чого Зайчик буде це робити? (пилосос, віник, ганчірка)
- Для гостей Лисичка вирішила спекти пиріг. Що для вимішування тіста вибере лисичка? (міксер, руки, кухонна збивалка)
- звірина все встигла вчасно зробити. У них зявився час на відпочинок. Які розваги вони виберуть. (Гра на компютері, відгадування загадок, дивитися телевізор, співати)
Жаринка із загадками.
Я лягаю спати вчасно,
Сплю і бачу щось ввісні;
А тим часом світло гасне
В тому, іншому вікні
                             (Лампа)
Я завжди на мотузку
На столі, а чи в кутку,
До розетки як  припнуть,
Мов би човен рушу в путь,
Згладжу хвилі всі, будь ласка
Як я звусь? (Електропраска)


Чудо-ящик в нас є вдома
Добре він усім знайомий,
Як ввімкну – дивлюсь кіно
І мультфільми заодно.
                           (Телевізор)
В домі дід мороз живе
І продукти зберігає,
А щоб свіжими були,
Зіпсуватись не могли,
Їх у холоді тримає. (Холодильник)

Увімкнеш її, за мить – вода пнеться, ширить
_____ білизні не мішає, геть усіх їх відпирає.
                              (Пральна машина)

Шу, шу ,шу! Шу, шу, шу!
Вам волосся посушу. Буде зачіска в Вас нова
Буде вигляд пречудовий.
                                       (Фен)

Висновок. Кожен прилад електричний для дитини небезпечний.
                   Щоб біди вам не зазнати
                  Без дорослих – не вмикати!
А зараз ми побачимо середнє споживання електроенергії побутовими приладами (з розрахунку на сімю з 4 чоловік)

        Назва  приладу                                        Середня кількість годин роботи за рік

 Електроплита                                                   1400
 Холодильник                                                    3000
 Телевізор                                                          1500
 Праска                                                                200
 Пилосос                                                              100
 Пральна машина                                               120


Вчитель. Завдяки чому працюють ці електроприлади. (Завдяки струму)
Струм приносить нам велику користь. Він виробляє енергію. Енергія є головною складовою життя людини, при чому половина цієї  енергії – електрична .Ми так звикли до існування електричної енергії, що вже  і не помічаємо її існування, а ось коли її вимикають ми почуваємось дуже некомфортно і одразу відчуваємо її недолік.
         Давайте поговоримо про електрику

Питання учням:
1.Що таке енергія? (Енергія-це сила , яка змушує предмети рухатися.)
2.Для чого нам потрібна електрична енергія?( Вона є основою забезпечення життєдіяльності людини, а також основою наукового та технічного прогресу суспільства.)
3.Які переваги електричної енергії перед іншими видами енергії?
(Електрична енергія найбільш універсальна. вона легко перетворюється в механічну, теплову, хімічну електричну енергію можна досить просто передавати на великі відстані без значних витрат.)
4.Чому потрібно зберігати електричну енергію?
Чи можна вирішити питання таким чином, що побудувати якомога більше електростанцій та й витрачати енергії скільки заманеться?
(сьогоднішній день структура світового енергогосподарства складаються таким чином, про чотири з пяти кіловат отримуються завдяки тому що спалюється паливо: вугілля, газ, нафта. А ми знаємо, що запаси палива обмежені; вони не безкінечні і скоро закінчаться.)
5.Які є альтернативні види електричної енергії, тобто енергії, які можна переробити на електричну.
(Енергія сонця, повітряних мас, вітру, надр землі, морських хвиль,морських припливів та відпливів, енергія вулканічного походження, теплова енергія океану, процеси, які протикають у зорях, біоенергетика, енергія різниці в температурах лиж морського водою і холодним повітрям.)

Вчитель. В нашому місті теж народжується електрика  на бурштинській тепловій електричній станції, яка належить до великого Донецького теплоелектрика потрапляє у області Західної України, за кордон.
- Україна є могутньою енергетичною державою. Вже багато років вона займає одне з перших місць у Європі та одне з провідних у світі. Але незважаючи на те, що потужні електростанції дають  могутній потік енергії, витрачати її треба раціонально.
- Потрібно економити та заощаджувати  для того, щоб електричний струм безперервно слугував людству.
                                                   Ода струму
Електричний струм, його величність
Ти чарівник і добродій.
Несеш нам світло, радіо вмикаєш,
Тепло даєш, мотори обертаєш.
Лікуєш хворих, за компютером навчаєш.
Ліфт рухається завдяки тобі.
Працює телевізор, праска, холодильник,
Фен, паяльник, електроплитка.
Ще безліч прикладів я можу навести.
А взагалі: ...сучасний світ без тебе неможливий
          Великий струму, дякуємо тобі!

Я на завершення я не можу оминуть цієї теми християнським поглядом на світло і темряву. Ви, напевно, помітили, що на яку б тему ти не говориш, яку б проблему не вирішуєш я, як вчитель ще й християнської етики намагаюсь привернути увагу, оцінити все  що ми обговорюємо з точки зору цілісного ставлення до людей, до Бога.
     Світло є однією з основних тем у Святому Письмі: Першим ділом творення світу Богом було відділення світла від темряви. Для старозавітної людини життя у світлі означало те саме, що життя у щасті, добробуті. І саме Господь, я впевнена, дав людям розум і можливість зуміти увімкнути світло серед темряви. А до дітей, які мають чисті і добрі, світлі та лагідні душі Бог звертається з такими словами:
                       «Ви – світло світу...
                         Тож нехай світить перед людьми
                         ваше світло, щоб вони бачили
                         ваші добрі вчинки, прославляли
                         Вашого Отця, що на небі».
Отож, я бажаю нам усім, щоб в наших оселях завжди було світло тобто електроенергія і щоб ми економно нею користувалися задля своєї користі та своєї держави.
І в душах наших хай буде світло, щоб воно зігрівало інших своїм теплом, ласкою, ніжністю, чистими помислами, милосердям та любовю.
А тепер я б хотіла, щоб ми поєднали світло наших душ та світло, яке створює для нас місцева електростанція.  (Діти вмикають наст. лампу, запалюють свічку).
        


Комментариев нет:

Отправить комментарий

Завдання за період 18.05-22.05

6-Б Урок за 19.05 6-В Урок за 20.05 «Кількість і розміщення населення Землі» та «Країни світу» Завдання для виконання:...